O pracy w Norwegii od lat krążą legendy. Świetne warunki zatrudnienia, wysokie pensje oraz znakomita opieka socjalna sprawiły, że wiele osób zdecydowało się podjąć zatrudnienie w tym skandynawskim kraju.
Kryzys branży wydobywczej
Jeszcze do niedawna praca w Norwegii była kojarzona przede wszystkim z podejmowaniem zatrudnienia w branży wydobywczej oraz stoczniowej. Niestety pogłębiający się kryzys na rynku surowców spowodowany niską ceną baryłki ropy sprawił, że obecnie nie ma co liczyć na dotychczas dobrze płatną pracę na platformach wydobywczych. Branża do tego stopnia podupadła, że większość pracowników tego sektora od jakiegoś czasu przebywa na przymusowych urlopach.
Kogo dziś szukają Norwedzy?
Przede wszystkim pracowników socjalnych oraz osób świadczących usługi opieki społecznej. Perspektywy demograficzne są nawet dla Norwegów nieubłagane: liczba osób w wieku podeszłym systematycznie rośnie. Nic więc dziwnego, że największe szanse na zatrudnienie mają właśnie osoby zajmujące się zawodowo opieką nad osobami starszymi. Na brak zatrudnienia nie będą też mogli narzekać lekarze, pielęgniarki, nauczyciele, pracownicy administracji państwowej czy osoby zajmujące się handlem. Wykwalifikowani robotnicy budowlani również nie powinni mieć problemów ze znalezieniem legalnego zatrudnienia w Norwegii.
Warto uczyć się norweskiego
Chcą podjąć pracę w Norwegii, należy pamiętać o tym, że najbardziej cenieni są wysoko wykwalifikowani pracownicy z dobrą znajomością języka norweskiego. Choć w Norwegii powszechnie używa się języka angielskiego, nawet komunikatywna znajomość ojczystego języka Norwegów będzie wielkim atutem kandydata do pracy w tym kraju.